Նոյեմբերի 3-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որտեղ ներկայացվել են «ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծով ՀՀ դատախազությանը նախատեսված միջոցները եւ իրականացվելիք ծրագրերը:
ՀՀ դատախազությանը նախատեսվում է հատկացնել 6 մլրդ 681 մլն դրամ: Կիրականացվի 3 ծրագիր՝ 4 միջոցառմամբ: Ֆինանսավորման աճը  կկազմի 8,7 տոկոս:
ՀՀ դատախազության գլխավոր քարտուղար Համայակ Նավասարդյանի տեղեկացմամբ՝ գալիք տարի դատախազությունը նախատեսում է իրականացնել  «Դատավարական ղեկավարում  եւ դատախազական հսկողություն», «Մասնագիտական ուսուցում եւ որակավորման բարձրացում» եւ «Փորձաքննությունների ծառայություններ» ծրագրերը:
«Դատավարական ղեկավարում  եւ դատախազական հսկողություն» ծրագրին կտրամադրվի 5 մլրդ 929 մլն դրամ, որն ընթացիկ տարվա համեմատ 136 մլն դրամով ավելին է: Համայակ Նավասարդյանը նշել է, որ ֆինանսավորման շուրջ 90 տոկոսը ուղղվելու է աշխատավարձերին, 2,3 տոկոսը՝ սոցիալական նպաստներին, 8 տոկոսը՝ ծառայությունների ու ապրանքների ձերքբերմանը, իսկ 0,2 տոկոսը՝ այլ նպատակների համար:

3 ноября состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС по государственно-правовым и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, на котором представлены средства и программы, предусмотренные законопроектом “О Государственном бюджете РА на 2022 г.”.
Прокуратуре РА намечается выделить 6 млрд 681 млн драмов. Будут реализованы 3 программы по 4 мероприятиям. Рост финансирования составит 8,7%.
По словам генерального секретаря прокуратуры РА А.Навасардяна, в следующем году прокуратура планирует реализовать программы “Судебный менеджмент и прокурорский надзор”, “Профессиональное обучение и повышение квалификации” и “Услуги экспертиз”.
На программу “Судебный менеджмент и прокурорский надзор” ассигнуется 5 млрд 929 млн драмов, что на 136 млн драмов больше, чем в текущем году. А.Навасардян отметил, что около 90 % финансирования будет направлено на заработную плату, 2,3 % - на   социальные пособия, 8 % - на   приобретение услуг и товаров, 0,2 % - на иные цели.